Nowelizacja prawa zamówień publicznych już od 19.10.2014 r.

Nowelizacja prawa zamówień publicznych już od 19.10.2014 r

Czego dowiesz się z mojego wpisu:

2 min czytania

Nowelizacja

19 października 2014 r. to dzień niemałych zmian w prawie zamówień publicznych. To, co nawrzucali do ustawy wspólnie posłowie, rząd oraz Urząd Zamówień Publicznych, a co uchwaliły obie izby parlamentu, stanie się obowiązującym prawem, które przyjdzie nam stosować na co dzień. Już wiadomo, że z problemami na starcie, już widać, że wywołując ruch na forach internetowych prośbami o pomoc.

Chcę Wam pomóc odkryć znaczenie i skutki tych zmian. Pisząc o nowelizacji zmagam się z jej niedoskonałościami. Dostrzegam wiele miejsc, gdzie Krajowa Izba Odwoławcza może pójść w innym kierunku niż moje rozważania. Może wręcz pójść w kilku kierunkach naraz. Staram się takie wątpliwości sygnalizować.

Ostatnio miałem okazję wysłuchać poglądy na nowelizację prezentowane przez osobę z wieloletnim doświadczeniem w kontroli zamówień publicznych. Trochę zwątpiłem. Najpierw w siebie, potem jednak w zdolności analityczne tej osoby. Problem mnogości możliwości odczytania zmian ustawy rozrósł się dla mnie jeszcze bardziej. Już widzę nie tylko poglądy, ku którym się skłaniam i inne uzasadnione poglądy, widzę również poglądy co najmniej kontrowersyjne, których jednak nie powinienem pominąć, skoro mają swoich zwolenników.

Informacja

Pierwotne założenie, które przyjąłem, to pisanie głównie z myślą o problemach wykonawców. Założenie okazało się nie do utrzymania z prostego powodu. Czasem wątpliwości zamawiających też intrygują. Staram się więc pisać trochę na dwa fronty. Różnicę widać głównie wtedy, gdy do przedstawienia jakiegoś tematu mnie nie ciągnie. Jeśli sprawia on problem głównie zamawiającym, raczej go ominę. Dla drugiej strony barykady zdarza mi się poświęcić.

Lista objaśnionych zmian

Pora zacząć pracę. Co nam przynosi nowelizacja?

1. Główny, przynajmniej medialnie, element nowelizacji – zmiany dotyczące przesłanek żądania wyjaśnień w sprawie rażąco niskiej ceny.

2.  Nowy warunek skuteczności zastrzeżenia tajemnicy przedsiębiorstwa.

3. Obowiązkowe zasady zmiany wynagrodzenia wykonawcy dla umów zawieranych na okres dłuższy niż 12 miesięcy, ciężki temat.

4. Nowa przesłanka zatrzymania wadium – brak możliwości wybrania oferty złożonej przez wykonawcę jako najkorzystniejszej.

5. Urząd Zamówień Publicznych opublikował 5 opinii dotyczących nowelizacji. U mnie znajdziesz ich pomocne streszczenie.

6. Odpowiedzialność podmiotu trzeciego udostępniającego zasoby – kto, kiedy i jak?

Polecam też krótki artykuł W międzyczasie, również dotyczący nowelizacji.